Používa službu Blogger.

Advertisement

About Me

Niečo čo vo mne zanechalo čudnú zmes pocitov

by - júla 03, 2017

Autor: Stephanie Oakes

Názov: Posvatné lži Minnow Blyové 
Originál: The Sacred Lies of Minnow Bly
Diel: ---
Žáner: YA, mystery


Keviniáni připravili sedmnáctiletou Minnow o všechno: o dvanáct let života, o její rodinu, o schopnost důvěřovat. A když se vzepřela, vzali jí i ruce.Teď je jejich Prorok mrtvý a celá keviniánská osada spálená na popel. Detektivovi z FBI je zřejmé, že o tom Minnow něco ví — ale ona mlčí.Hrůzné okolnosti ji dovedly do věznice pro mladistvé, kde objevuje nový svět. Učí se číst, nadávat i přemýšlet sama za sebe. Zjišťuje, že kovové mříže nejsou nic proti svazujícím pravidlům její sekty. A že pokud se dokáže rozloučit s děsivým tajemstvím své minulosti, může mít opravdovou svobodu, o níž vždycky snila.Propracovaný psychologický thriller těží z motivů pohádky bratří Grimmů Bezruká dívka, ale nabízí mnohem víc. Sektu tvrdě trestající neposlušnost, věznici, kde si každý musí vydobýt své místo, aby byl v bezpečí, sympatického detektiva s cukrátky, drzou a nebezpečnou spoluvězeňkyni s pesimistickým pohledem na svět a charismatickou Minnow, která zoufale stojí aspoň o obyčejnou naději na lepší život.


Tvrdiť o tejto knihe, že je výnimočná by bolo prehnané. Avšak tvrdiť, že hlavná hrdinka vytŕča z pomedzi ostatných YA hrdiniek už prehnané nie je. Je málo YA kníh, kde je hlavný hrdina v nejakej nevýhode alebo v určitých situáciách, ktoré nie sú lichotivé a sú napísané surovo a reálne. Celkovo Posvatné lži Minnow Blyovej je kniha, ktorá je surová a neskrýva sa za sladké opisy. Surovosť a zaslepenosť, to sú dve slová, ktoré túto knihu dokonale vystihujú.

Autorka sa pohráva s ľudskou mysľou, poukazuje na zaslepenosť ľudí, ktorí sa nechajú viesť niekým, komu moc prerastá cez hlavu a celkovo neviete akým smerom sa celý príbeh uberá, pretože sa trochu prelína minulosť a súčasnosť. Znie to možno chaoticky, ale naozaj pekne sú vykreslené následky určitých činov. Klasické YA knihy zväčša nemajú nejakú hĺbku, preto príbeh o Minnow by som nezaradila medzi úplne YA literatúru. Už len kvôli tomu, že kniha obsahuje určité scény, ktoré nie každý dokáže zvládnuť. Síce nie je to až tak kruté a surové, ako som si zo začiatku myslela, ale tých pár scén dostatočne stačilo na to aby mnou prebehlo zhnusenie.

Tým čím si prešla Minnow, tak by nejedného zložilo, ale napriek tomu Minnow sa ani nezosypala a nezbláznila. Teda možno mala také momenty, ale zo všetkých tých ľudí, s ktorými žila bola práve tá, ktorá mala dostatok vôle odolať a silu stále bojovať. A takéto hrdinky si všetci ceníme. Okrem Minnow si ma získala jej "spolubývajúca". Úprimných a drsných kamarátov máme všetci v knihách radi, čo si budeme klamať. A práve Angel bola jednou z tých, ktoré si s Minnow nielen rozumeli, ale dosť si navzájom aj pomáhali. Jediné, čo ma mrzí je osud Angel a ďalších postáv. Zaslepenosť robí fakt strašné veci.

Autorka na základe postáv ako je Angel poukazuje, že nespravodlivosť sa nedeje len v skupinách, ale aj jednotlivcom. Viera v niečo je niekedy až príliš zbytočná, ale aj napriek tomu veriť aspoň niečomu udržuje odsúdených na zánik, že raz aj oni niekde dostanú druhú šancu. Je to svojím spôsobom miestami veľmi na nervy, pretože celkovo fanatizmus je fakt viac na škodu ako na úžitok. Či už v knihách alebo v realite. A fakt niekedy až rozum mi zastal, keď som čítala čoho ľudia boli vďaka slepej viere ochotní spraviť.

Kniha má 367 strán, ale aj napriek tomu sa mi to čítalo ťažko. Autorka poukazuje na detaily a to dáva niektorým opisom naozaj reálny nádych, čo je na jednej strane super, ale povaha ako ja to rozdýchavala fakt ťažko. Na druhej strane len málo kníh poukazuje na tento problém. A nie nebola to moja šálka kávy, to rozhodne nie a pri pohľade na knihu mnou prechádzajú fakt rôzne pocity. Ale predsa neľutujem, že som si ju prečítala.

Posvatné lži Minnow Blyovej je kniha, ktorá poukazuje fakt na rôzne veci. V prvom rade je to náboženský fanatizmus, rozhodovanie iných za druhých, o slabých a ľahko ovplyvniteľných ľuďoch, ktorí už dávno stratili samých seba a je to kniha o dievčati, čo prišlo o viac než len ruky. Doteraz som nič podobné nečítala a aj napriek tomu, že to mohlo byť oveľa drsnejšie je to na debut autorky veľmi pozoruhodné, dokonca až nadpriemerné. Ale dvakrát si premyslím, že či si od nej ešte niečo prečítam, pretože mám pocit, že to bude autorka, ktorá pre moju psychiku veľmi mierumilovná nebude.


You May Also Like

0 komentárov